27 MARCA –MIĘDZYNARODOWYM DNIEM TEATRU


Źródło foto; PINTEREST 

"Całe nasze życie to jeden wielki teatr, nigdy do końca nie wiemy, co się dzieje naprawdę, a co okaże się żartem losu, a w dodatku nie mamy pojęcia, jak to się wszystko skończy."

–Napisał niegdyś Marek Sobój  

Dokładnie tak jest. Dzieje człowieka to dzieje kultury. Każda bowiem forma aktywności, a także jego zmagania z codziennością są więc elementem formowania się kultury. Sztuka staje się zatem swoistym źródłem wiedzy o człowieku. Zauważamy to zarówno przez pryzmat jego obrazu, jak i przez pryzmat doświadczeń, które przeżywa.

27 marca nie jest datą przypadkową. Tego dnia bowiem w czerwcu 1961 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Teatru. Wszystko to na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Tegoroczna edycja jest już sześćdziesiątą odsłoną. W tym roku, jednak obchody tegoż wydarzenia nie napawają radością, gdyż za ścianą u naszych sąsiadów rozgrywa się wojna. W orędziu przygotowanym z okazji zjednoczenia się wszystkich teatrów na całym świecie przeczytamy miedzy innymi takie słowa: 
"Wojna namacalnie pozwala nam odczuć, że teatr to zgromadzenie kruchych ciał, które rozpoznają swoją współzależność i siłę płynącą z relacji. A kruchość jest tym, co wznieca rewolucję. Dziś, w środku najgłębszego kryzysu, wzrasta w nas nieposkromione pragnienie zmiany."
Miejmy więc nadzieję, że w natłoku trudnych, negatywnych emocji uda się znaleźć przestrzeń na dobro, na to by pozytywnie się naładować💕

CZYM BYŁ TEATR NARÓDÓW W PARYŻU I JAKA BYŁA JEGO ROLA

Théâtre des Nations to coroczny  Festiwal Teatralny po raz pierwszy zorganizowany w 1957 r. w Paryżu z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). Wtedy to właśnie na jednej scenie spotkały się teatry z obu stron żelaznej kurtyny.

KTO BYŁ PREKURSOREM MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU

Obchody tego dnia, zaproponował prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego -Arvi Kivimaa podczas IX światowego kongresu Instytutu Teatralnego w Helsinkach.

SILNA POTRZEBA TWORZENIA

Nigdy nie zginie! Jest czymś ważnym, głębokim i fascynującym. Jak powiedziała Hellen Mirren brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa podczas jednego z obchodów tego święta
"Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi"

Komentarze

  1. Dame Hellen Mirren jest dla mnie symbolem teatru, miło że ją zacytowałaś!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie również bardzo miło, czytać taki komentarz😍

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty